Dialog

Publicerad 22 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Banverket satsar på Falun

Relaterat

Att som Ulf Berg, M, i AT 15/2 uttala rena felaktigheter och missleda människor får mig att se rödare än rött.
Att tågen exempelvis kommer att på en timme ta sig från Avesta till Stockholm faller på sin egen orimlighet, vilket även bekräftas av representanter på Banverket (samtal 19/2).
Det krävs ingen Einstein för att räkna ut vilken snitthastighet det tåget skulle behöva färdas i för att nå målet inom en timme.
I Dalarna är det Borlänge och Falun som är regenter på tågbanan och det är där de största och första insatserna och prioriteringarna kommer att ske.
Redan idag åker därför vissa tåg förbi Avesta/Krylbo utan att ta upp passagerare.
Att dessutom fortsätta att tjata om ett resecentrum, vilket de facto är en uppställningsplats för bussar, känns också främmande med tanke på att många busslinjer i kommunen idag har dragits in.
Att man från moderat sida även försöker sätta fria marknadskrafterna ur spel genom politiska åtgärder och stöd för handel på vissa platser i vår kommun kräver även det en ytterligare förklaring.
Avesta kommuns representanter måste arbeta betydligt mycket mer målinriktat än vad man gör idag för att få företag att vilja etablera sig i kommunen.
Bordlägg därför planerna på den kostsamma utvecklingen av Koppardalen och satsa istället på att göra hela kommunen attraktiv.
Detta bland annat genom att tillhandahålla en bättre skola, sjukvård, fritid samt säkrare boendemiljö på kvällar och nätter.
På det sättet lockar vi hit fler företagare/invånare som uppskattar såväl vacker natur som friluftsliv.
Anneli Palm, S, Krylbo

Publicerad 22 februari 2010
Textstorlek 1 2 3

Innehåll

Annat innehåll

När du skriver insändare

  • Glöm inte uppge namn, adress och telefonnummer. Även om du skriver under signatur måste Dialog-redaktionen veta vem du är.
  • Skriv kort så läser fler!
  • Din insändare behöver inte vara perfekt skriven. Vi rättar eventuella skrivfel. Däremot måste den vara begriplig för alla läsare.
  • Om din insändare kan ha intresse för läsarna av våra syskontidningar i Ingressgruppen kan den publiceras också i dem.

Senaste insändarna

Insamling till VM? (Dialog)
Korta väntetiderna! (Dialog)
Coop vaknade sent (Dialog)
Respektlöst, S! (Dialog)
Stolt öltradition (Dialog)
Syna äldre förare! (Dialog)
Bara bröst, nej tack (Dialog)
Sådana tåg inget för oss (Dialog)
Ibland krävs bondeoffer (Dialog)
Rak höger mot arbetslösa (Dialog)
Nämnder som bara kostar (Dialog)
Vikarier, våga säga ifrån (Dialog)
Valet gäller solidaritet (Dialog)
Tänk om vi fått sluss (Dialog)
Folkhemmet rämnade (Dialog)
Vad menar Reinfeldt? (Dialog)
C sviker miljövännerna (Dialog)
Krav-varor kontrollerade (Dialog)
Ingen svarar på taxi (Dialog)
Vi hjälper oss själva (Dialog)
Hela listan Förminska listan
 Lokus: Jobb Lokus Motor Lokus Bostad Lokus Köp & sälj Lokus Resor Annonsera på avestatidning.com Annonsera på  avestatidning.com

Kontaktinformation

Avesta Tidning

Tel: 0226 - 864 00
Besöksadress: Myntgatan 12, 774 24 Avesta
Postadress: Box 163

Ansvarig utgivare: Bengt Larsson

Copyright © Avesta Tidning
All kopiering av texter, bilder och grafik
är enligt upphovsrätten förbjuden