Detta är den utskriftvänliga versionen av artikeln.Välj Skriv ut i din webbläsare för att inleda utskrift.(Detta meddelande skrivs ej ut)

Publicerad 8 mars 2010

Skogsbo snöar igen

Jag åker på grund av jobbet varje dag i Skogsbo. Snart kan man inte komma fram på vissa småvägar. De flesta är nu endast enkelriktade.
Får man möte måste man endera köra på trottoarerna, vilka också på en del ställen är obefintliga, eller köra in på en tomt.
Nu ställer jag mitt hopp till de ansvariga på Avesta kommun. Det har aldrig varit så dåligt snöröjt under alla år som jag åkt som i år.
Skyll inte på att det kommit mycket snö, för på många ställen, till exempel grönområden, finns det plats att trycka ut snön. Som skattebetalare tycker jag att kommunen borde se över betalningen för snöplogningen.
Skattebetalare, Avesta