Krav-varor kontrollerade
Relaterat
Svar på Messmers insändare 28/6. Alla Krav-godkända produkter kontrolleras i en obruten kedja från bonden via förädlingen in i förpackningen.
Även lösviktshanteringen kontrolleras så att grossister och butiker inte blandar konventionellt och ekologiskt. Varje företag besöks av en kontrollant minst en gång per år. Det är både anmälda och oanmälda kontrollbesök.
Uppfylls inte reglerna får produkten inte säljas med Krav-märket. Krav utför inte kontrollen själv utan den görs av olika fristående certifieringsorgan, som i sin tur granskas av den statliga tillsynsmyndigheten Swedac.
När du väljer Krav-märkt mat kan du vara trygg med att matproduktionen kontrollerats, att maten odlats utan kemiska bekämpningsmedel och att den bara innehåller naturliga tillsatser. Krav står också för god djuromsorg, socialt ansvar och ett hållbart klimat.
Lars Nellmer, VD Krav


























