Skall punkare styra?
Relaterat
Kommunalrådskandidaten Lars Isacsson, S, gör i en intervju (i AT 18/8) följande uttalande: ”Det viktigaste är inte att lyckas få hit massa företag, utan att erbjuda våra medborgare de bästa möjligheterna. Och att se till att de unga vill flytta tillbaka hit när de utbildat sig”.
Flytta tillbaka till vad då? Om vi inte har andra arbetsplatser än de kommunala? Som inte lär bli fler om skatteunderlaget viker.
Kollegan Susanne Berger säger: ”Jobben är den absolut viktigaste frågan” och ”Nu tar vi med punkattityden till politiken, vi skall satsa på att unga får jobb”.
Vad betyder detta, undrar jag. Slår upp ”punk” på nätet och finner följande definition: ”Punk grundades under andra halvan av 1970 i fattiga London-förorter med hög arbetslöshet. Den är en proteströrelse mot allt kommersiellt: musik, kläder, frisyrer. Man gjorde allting själv och inga förkunskaper var nödvändiga.”
Jag förstår deras partikollega, Sten-Åke Mörk, som i samma artikel säger: ”En smula orolig blir jag ju för ungdomarnas punkattityd”.
En smula orolig? Det måste vara valets understatement (underdrift).
Skall Avesta styras av punkare på punkares vis? Då kan en travestering ur Strindbergs Ett drömspel vara på plats: ”Det blir synd om Avestaborna”.
Jag har stor respekt för det jobb Lars Isacsson lagt ner som ordförande i omsorgsstyrelsen men för kommunalrådsposten bör han få stå på tillväxt. I vart fall fyra år.
Mats Myrén, M
























Senaste kommentarerna:
Skrivet 28 aug 2010 13:37 Jocke Hall (v) (Ej registrerad)
Det är nästan lite gulligt att Mats Myrén(m) plötsligt gör sig besvär att uppdatera sig om punken - drygt 30 år efter den stora punkvågen. Tyvärr är uppsåtet allt annat än gulligt eftersom Myrén nöjer sig med att låta forskningen stanna vid första tänkbara chans att försöka svartmåla Sussie Berger(s) och Lars Isaksson(s), i sin insändaren 27/8 -10.
Myréns efterforskningar i ämnet sträckte sig till de första två meningarna under ’Punk’ på Wikipedia. Det räckte för att Myrén skulle hitta något att försöka skrämma väljarna med. ’Protester mot det kommersiella’ förstår jag att moderater får ideologisk skrämselhicka av, men ’att göra allt själv utan krav på förkunskaper’ borde väl vara något som faller en entreprenörkramare på läppen?
forts - >
Skrivet 30 aug 2010 21:45 Jocke Hall (v) (Ej registrerad)
Nu var det ju inte punken som skulle styra kommunen om de Rödgröna behåller majoriteten. Uttrycket var "-Nu tar vi med punkattityden till politiken". ’Punkattityd’, en term som används flitigt bl. a. inom musikbranschen, och som står för att man är orädd, kaxig och inte främmande för att bryta mot stereotypa tankemönster. Progg kallades det på Myréns tid? och det stod för utveckling, förändring och framåtskridande, något som gav konservativa skrämselhicka redan på den tiden.
Det enda säkra man kan utläsa av Myréns påhopp är rädsla för det man inte vet någonting om eller inte brytt sig om att försöka förstå, alternativt - ett cyniskt försök att vinna politiska poäng genom att skrämma de som inte heller har riktig kläm på vad som inryms i begreppet 'punkattityd'.
Vill väljarna ha den typen av ignorans i fullmäktige?