Greg Hancock vinner ensam heat 7 efter att Linus Sundström uteslutits. Efter det vände Piraterna till seger, 46-44 mot Indianerna, och lagkaptenen Hancock var den store hjälten efter att ha vunnit det sista heatet.
Femettan är ett unikt samarbete på nätet mellan tidningarna Avesta Tidning, Norrtelje Tidning, Motala&Vadstena Tidning och Nerikes Allehanda.
Här kommer du som läsare att kunna följa allt som händer kring Rospiggarna, Piraterna, Indianerna och Masarna under säsongen 2011.
Femettan har en egen fast plats på respektive tidningssajt. Här visas bara de kommentarer som har skrivits på avestatidning.com. Svaren på webbfrågorna i högerkolumnen kommer också från besökarna här på avestatidning.com. Webbfrågor i artiklarna kan däremot besvaras av besökarna på alla fyra tidningssajter.